Σαμαράς Σπύρος | |||||||
![]() |
|
Σπουδές |
|
Σύντομο Βιογραφικό - Ερευνητικά ενδιαφέροντα |
Ο Σπύρος Σαμαράς γεννήθηκε στον Βόλο το 1974. Αποφοίτησε το 1998 με Δίπλωμα Χημικού Μηχανικού από το Α.Π.Θ. Στη συνέχεια απέκτησε M.Sc. στην Επιστήμη & Τεχνολογία Υλικών από το Α.Π.Θ. το 2000. Αυτή τη στιγμή συνεχίζει τις μεταπτυχιακές του σπουδές ως Υποψήφιος Διδάκτορας στη Φυσική Μεταλλουργία στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας από το 2001. Κατά την περίοδο 1998-2000 εργάστηκε ως βοηθός ερευνητής στο εργαστήριο Περιβαλλοντικών Καυσίμων & Υδρογονανθράκων σε θέματα καταλυτικής ατμοαναμόρφωσης μεθανίου και καταλυτικών αντιδραστήρων μεμβρανών εμβολικής ροής και στο εργαστήριο Μηχανικής Αντιδραστήρων Πολυμερισμού σε θέματα πολυμερισμού γαλακτώματος, του Ερευνητικού Ινστιτούτου Τεχνικής Χημικών Διεργασιών του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης. Υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία ως δόκιμος έφεδρος αξιωματικός και εργάστηκε ως υπεύθυνος χημικού εργαστηρίου αναλύσεων ορυκτελαίων από μηχανισμούς ελικοπτέρων. Είναι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος και της Ελληνικής Μεταλλουργικής Εταιρείας. Η έρευνα του στις μεταπτυχιακές του σπουδές ήταν στις διεργασίες πολυμερισμού γαλακτώματος. Η έρευνητική του δραστηριότητα κατά την διάρκεια του διδακτορικού του εστιάζεται στην μελέτη και προσομοίωση της χρονικής εξέλιξης της μικροδομής κατά την διάρκεια θερμικών κατεργασιών ακι κατεργασιών διέλασης κραμάτων αλουμινίου. Τέλος, έχει δημοσιεύσει 4 εργασίες σε πρακτικά συνεδρίων. |
Επιλεγμένες δημοσιεύσεις |
|